FORMIRANJE NOVIH RAZREDNIH ODJELA

Pred početak školske godine formiraju se novi razredni odjeli,najčešće peti i prvi razredi.

Novi razredni odjeli pozitivno utječu na socijalni i emocionalni razvoj učenika koji stvaraju nova prijateljstva, učvršćuju postojeća i prilika su da učenici jačaju svoje socijalne i komunikacijske sposobnosti.

Kod formiranja razrednih odjela postoje okvirni kriteriji.

Na raspored učenika u prve razrede  važno je mjesto stanovanja učenika (putovanja) kako bi učenici iz udaljenijih područja mogli ići zajedno. Učenici koji žive u središtu Orahovice i u blizini škole mogu biti raspoređeni u sve razredne odjele.

Važno je uzeti u obzir ravnomjeran broj dječaka i djevojčica u razrednom odjelu.

Treći kriterij (vrlo važan) je razina postignuća prilikom procjene psihofizičke spremnosti za školu te različite specifičnosti i posebne potrebe uočene pri upisu.

Kod formiranja petih razreda  kao prvi okvirni kriterij uzima se dosadašnji uspjeh učenika, različite specifičnosti i potrebe tijekom prethodnog školovanja.

Važno je voditi brigu o broju dječaka i djevojčica u razredom odjelu.

Kod formiranja petih razreda područje stanovanja nije osnovni kriterij, jer se radi o starijim učenicima.

Mjesto stanovanja najvažnije je samo  kod raspodjele učenika u prvi razred osnovne škole.

Povećanjem broja učenika u nekim generacijama u novoj školskoj godini  može doći do povećanja broja razrednih odjela. Tada se moraju formirati novi odjeli prema gore navedenim  okvirnim kriterijima-prethodni uspjeh,spol i mjesto putovanja učenika putnika dok učenici iz Orahovice mogu biti raspoređeni u sve razredne odjele.

Naglašavamo da su kriteriji samo okvirni,jer postoje i drugi čimbenici  koji mogu utjecati na raspored učenika u razredne odjele.

« Veljača 2021 »