« Travanj 2024 »

TERENSKA NASTAVA U VUKOVARU ZA UČENIKE OSMIH RAZREDA
Autor: Matea Bošnjaković, 31. 3. 2019.

U petak 29. ožujka 2019. učenici osmih razreda, uz pratnju učiteljica hrvatskog jezika Mirjane Foro i Ivane Pavelić, učitelja povijesti Verislava Kmeta i tajnice Martine Šulentić, prisustvovali su terenskoj nastavi u Vukovaru koju je organiziralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Ujutro su u Memorijalnom centru Domovinskog rata Vukovar poslušali predavanje na temu Domovinskog rata, a potom su u pratnji vojnika obišli postav vojnih vozila te su ih mogli razgledati i slikati se na njima što je izazvalo oduševljenje među učenicima. Nakon toga uslijedilo je edukativno predavanje o opasnostima od mina te razgledanje replika koncentracijskih logora Stajićevo i Begejci.
U Spomen domu Ovčara učenici su upoznati s načinom na koji se dogodio ratni zločin pogubljenja civilnog stanovništva iz Opće županijske bolnice Vukovar te su mogli čitati u sredini nekadašnjeg hangara, gdje se taj genocid dogodio, a koji je sad prenamijenjen u Spomen dom, imena pogubljenih u cirkularnom kretanju prema svom kraju. U podu Spomen doma Ovčara simbolično su betonirani metci kojima je izvršeno to masovno pogubljenje, a na okolnim zidovima naizmjenično se pale slike onih koji su tu pogubljeni.
Učenici su potom posjetili masovnu grobnicu na Ovčari te se pomolili za duše ubijenih, a osim na mjestu masovne grobnice na Ovčari učenici osmih razreda svijeću su zapalili i na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata.

Nakon pauze za ručak terenska je nastava nastavljena u Mjestu sjećanja – Vukovarska bolnica ’91. gdje su učenici pogledali kratak film o radu Opće županijske bolnice Vukovar tijekom opsade i bombardiranja Vukovara, a potom su u podrumskom dijelu imali prilike vidjeti oštećenja bolničke zgrade nastala svakodnevnim bombardiranjem, prostorije gdje su ranjenici bili smješteni prema vrsti ozljeda te dugačak kronološki popis žrtava na pločicama u hodniku gdje su ranjenici smještavani zbog nedostatka prostora u za to predviđenim prostorijama. Taj je obilazak podrumskog dijela bolnice na mnoge učenike ostavio dubok dojam.
Isto tako, učenici su iz autobusa razgledali vodotoranj koji je u procesu renovacije, Kukuruzni put ili Put spasa kojim je do opkoljenog Vukovara stizala humanitarna i medicinska pomoć, ali i oružje i vojnici te skladište Borovo Commerce pri čemu ih je vodič upoznao s funkcijom pričuvne bolnice za više od 1000 građana koje je to skladište dobilo tijekom Domovinskog rata te kasnije zločinima koji su tu počinjeni.
Na kraju obilaska lokaliteta od povijesnog i nacionalnog značaja u Vukovaru, učenici su posjetili Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti koja je još poznata i kao groblje tenkova, a gdje je otpor vodio legendarni borac Blago Zadro.

Završetak terenske nastave činilo je predavanje o važnosti očuvanja mira kao temelja bilo kojeg napretka te kviz znanja u kojemu su se natjecale Osnovna škola Ivane Brlić-Mažuranić Orahovica i Osnovna škola Josipa Jurja Strossmayera Đurđenovac. Našu su školu na kvizu predstavljali Doris Babac, učenica 8.b razreda, te Karlo Štajdohar, učenik 8.c razreda. Nakon ukupnog zbroja bodova, naša je škola pobijedila u kvizu znanja o vukovarskim stradanjima s bodom prednosti.

Osoblje Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar pohvalilo je naše učenike za pristojno ponašanje i predznanje o tijeku Domovinskog rata, a ujedno ovom prilikom i učitelji te tajnica, koji su bili u svojstvu pratnje učenicima osmih razreda, žele ih pohvaliti za njihovo primjereno vladanje i aktivno sudjelovanje u terenskoj nastavi koja je imala edukativnu funkciju, ali i onu in memoriam svim stradalim civilima i braniteljima u Vukovaru.

Mirjana Foro, učiteljica hrvatskog jezika

Popis postojećih albuma:

Naziv albuma
Kreirao

Ana Dorić
27. 4. 2023. 10:26
10. 9. 2021. 17:59
10. 9. 2021. 17:56
28. 6. 2021. 21:32

Korisni savjeti

Brošura službe za mentalno zdravlje ZZJZ Sveti Rok!

Priloženi dokumenti:
Kako prevladati ispitnu tjeskobu.pdf

KRATKE UPUTE ZA POČETAK ŠKOLSKE GODINE

U priloženom videu možete pogledati kratke upute za početak nove školske godine.

Priloženi dokumenti:
video-1599158060.mp4