STEM TJEDAN

Autor: Damir Čelant, 19. 4. 2022.

Aktiv prirodnih predmeta u OŠ Ivane Brlić – Mažuranić Orahovica već godinama provodi aktivnosti edukacije učenika za razvijanje znanstvenog razmišljanja i razvoja STEM vještina. U aktiv su uključene učiteljice matematike, fizike, kemije, biologije, tehničke kulture i informatike. Od 25. do 29. travnja 2022. provodi se projekt STEM tjedan u svrhu popularizacija znanosti edukativnim radionicama iz nastavnog područja STEM predmeta.

STEM TJEDAN

U sklopu STEM tjedna edukativne radionice odvijat će se po danima i predmetima na način jedan predmet- jedan dan. Učenici će u edukativnim i znanstvene radionicama kroz učenje i aktivno istraživanje, kreativno izražavanje, igru i zabavu usvajati ishode nastavnih predmeta matematike, fizike, kemije, biologije i tehničke kulture uz upotrebu IKTa. Na taj način spoznat će prirodne zakonitosti kao i svakodnevnu upotrebu tehnologije u svom okruženju te razvijati komunikacijske i socijalne vještine.

Nositeljice projekta su učiteljice Martina Božičević, Nevija Brstilo, Ana Dorić, Ljiljana Macanić, Vesna Šimon, Sara Špiranec i Svjetlana Urbanek.

1. DAN, 25. travnja 2022., ponedjeljak

Dan fizike predstavit će se učenicima 4. ih razreda matične škole i PŠ Nova Jošava kroz radionicu Elementi strujnog kruga. Učenici će upoznati strujni krug kroz elemente te mjeriti fizičke veličine vezane uz električnu struju. Obrazlagat će potencijalne opasnosti i mjere zaštite u kućanstvu, školi i okolini razvijajući pri tome komunikacijske kompetencije, suradničke i uvažavajuće odnose s drugima.
učiteljica Nevija Brstilo
Mjesto održavanja: učionice matične škole i PŠ Nova Jošava

2. DAN, 26. travnja 2022., utorak

Dan kemije i biologije predstaviti će se učenicima 7. ih razreda radionicom Izrade sapuna. Kod učenika će se razvijati interes za sadržaje iz kemije i biologije, povezivanje teoretskog znanja sa praktičnim radom te razvijanje praktičkih vještina. Učenici će uočavati povezanost nastavnih sadržaja sa svakidašnjim životom, konkretno proizvodnjom i primjenom sapuna.
učiteljice Ljiljana Macanić i Martina Božičević

3. DAN, 27. travnja 2022., srijeda

Dan matematike predstavit će se učenicima 8. ih razreda i od 1. do 3. razreda matične škole i PŠ Nova Jošava radionicom Zabavna matematika. Kroz  zadatke zanimljive matematike kod učenika se razvijaju sposobnosti uočavanja i razumijevanja problemskih situacija s osnovnim ciljem približavanja matematike učenicima. Učenici će kroz aktivnosti i rješavanje zadataka koristiti više razine kognitivnih procesa, razvijati sistematiku, matematičku i jezičnu pismenost, kreativnost i ICT kompetencije.
učiteljice Vesna Šimon i Sara Špiranec
Mjesto održavanja: učionice i hol matične škole i PŠ Nova Jošava

4. DAN, 28. travnja 2022., četvrtak

Dan tehničke kulture predstavit će se učenicima 6. ih razreda radionicom Izrada igračke. Radionica obuhvaća aktivnosti obrade materijala i izrade tehničke tvorevine kao i izradu igračke 3D printerom. Učenici će upoznati elemente zaštite na radu pri rukovanju alatima, održivom razvoju i odlaganju otpada. Pri tome će rješavati problem, kritički promišljati te surađivati i komunicirati u timu.
učiteljica Svjetlana Urbanek

5. DAN, 29. travnja 2022., petak

Dan prirode i biologije  predstavit će se učenicima 5. ih razreda radionicom Izrada oznake za knjige i mikroskopiranje. Radionica obuhvaća izradu oznaka za knjige s pozitivnim citatima o prirodi uz korištenje prešanog aromatičnog i ljekovitog bilja te mikroskopiranje bilja. Prilikom nastajanja lijepih i korisnih oznaka za knjige učenici će se pomoću citata potaknuti na brigu o prirodi, a prešano ljekovito i aromatično bilje korišteno u izradi moći će determinirati što će im u budućnosti pomoći u pronalasku takvih biljaka u prirodi.
učiteljice Martina Božičević i Ljiljana Macanić

« Srpanj 2022 »